ODSZKODOWANIE ZA WYPADEK KOMUNIKACYJNY

Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym? Nawet jeżeli częściowo wina za zdarzenie spoczywa na Tobie, wciąż masz prawo do odszkodowania. Sprawdź, jak o nie walczyć.

NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ. BEZPŁATNIE OCENIMY TWOJĄ SPRAWĘ!

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że prawo do odszkodowania powypadkowego przysługuje osobie poszkodowanej nawet wtedy, gdy nie miała ona zapiętych pasów bezpieczeństwa bądź założonego kasku. Prawo do rekompensaty przysługuje każdemu, kto nie ponosi wyłącznej winy za wypadek, nawet jeżeli znajdował się w stanie nietrzeźwości lub wtargnął na jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Obowiązkowe OC kierowcy a wynagrodzenie strat i szkód

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych (Dz. U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.) nakłada na każdego właściciela pojazdu mechanicznego obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC. Polisa OC przenosi odpowiedzialność za wypłatę świadczeń odszkodowawczych na firmę ubezpieczeniową. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC zapewnia uzyskanie rekompensaty osobom poszkodowanym, a sprawców chroni przed niewypłacalnością.

Komu przysługuje odszkodowanie powypadkowe?

  • Każdej osobie poszkodowanej w wypadku, za wyjątkiem osób ponoszących wyłączną winę za zdarzenie (kierowcy niebędącemu sprawcą, pasażerom, pasażerom sprawcy, pieszym, rowerzystom itp.).
  • Rodzinie poszkodowanego, który w wyniku wypadku poniósł śmierć.
  • Poszkodowanemu również wtedy, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia bądź nie posiadał ważnej polisy OC (wówczas o rekompensatę należy wystąpić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny sprzed lat

Termin ogólny przedawnienia w ubieganiu się o roszczenia odszkodowawcze wynosi trzy lata (art. 442[1] § 1 kodeksu cywilnego). Czas liczony jest od chwili, w której poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Jeżeli sprawca wypadku komunikacyjnego został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu, okres przedawnienia wynosi aż 20 lat od daty popełnienia przestępstwa.

Osoba poszkodowana może domagać się następujących roszczeń:

  • odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów,
  • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • zwrotu kosztów związanych z wypadkiem komunikacyjnym,
  • renty (uzupełniającej, kapitalizacji, na zwiększone potrzeby),
  • zwrotu utraconych zarobków (w przypadku krótszych okresów niepełnosprawności),
  • zwrotu wartości uszkodzonych rzeczy

Rodzina poszkodowanego, który poniósł śmierć, może walczyć o odszkodowanie, zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, rentę alimentacyjną, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ. BEZPŁATNIE OCENIMY TWOJĄ SPRAWĘ! 

PRZYKŁADOWE SPRAWY:

Typ zdarzenia: Potrącenie Wynegocjowana kwota: 235 000 złW wypadku drogowym nasz klient doznał obrażeń, które wymagały leczenia i rehabilitacji..

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: Potrącenie Wynegocjowana kwota: 66 500 złPoszkodowany został potrącony na chodniku przez kierowcę, który następnie uciekł z miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: Wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 7 585 złNasz klient nieumyślnie spowodował wypadek, przez co sąd nałożył na niego obowiązek zadośćuczynienia .

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: Wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 7 435 złPani Elwira uczestniczyła w wypadku drogowym z udziałem motocyklisty. Ubezpieczyciel przyznał jej zbyt małą kwotę.

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: Wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 31 384 złW wyniku nieprawidłowych manewrów kierowcy ciągnika rolniczego, Pan Marcel – chcąc uniknąć zderzenia – stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo.

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: Wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 110 250 złPani Lucyna uczestniczyła w wypadku drogowym z udziałem ciągnika rolniczego. Była hospitalizowana przez łącznie 15 dni. Po wyjściu ze szpitala kontynuowała leczenie...

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: Wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 23 610 złPani Ariela jechała rowerem po chodniku, w trakcie czego została potrącona przez kierowcę, który z impetem wyjeżdżał z posesji z jej prawej...

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 163 750 złPPani Marlena jechała prawidłowo swoim samochodem, gdy nagle jadący z naprzeciwka pojazd zjechał na jej pas i doprowadził do czołowego zderzenia. Nasza...

Czytaj więcej

Typ zdarzenia: wypadek komunikacyjny Wynegocjowana kwota: 84 300 złPoszkodowana została potrącona na przejściu dla pieszych. Na miejsce zdarzenia zostało wezwane pogotowie ratunkowe, które przewiozło ją do szpitala. .

Czytaj więcej

Ubezpieczyciel: ERGO HESTIA Typ zdarzenia: potrącenie przez pojazd Wynegocjowana kwota: 80 000 złPoszkodowana przechodziła przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Przy zejściu z przejścia, będąc jeszcze na pasach, została...

Czytaj więcej