Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Pies to dla wielu osób członek rodziny i wierny przyjaciel, który jest źródłem codziennej radości. Dbamy o niego, kochamy i wychowujemy najlepiej, jak potrafimy. Mimo szczerych chęci nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji i może się zdarzyć, że nasz pupil kogoś zaatakuje. Kto ponosi wtedy odpowiedzialność za zachowanie czworonoga? Czy można otrzymać odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Odpowiedzialność właściciela za psa

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Zgodnie z prawem właściciel psa odpowiada za jego zachowanie, także wtedy, gdy pies zrobi coś, czego nie powinien i stanowi zagrożenie dla innych. Kodeks cywilny wyraźnie mówi, że ten, kto chowa zwierzę albo się nim posługuje (sprawuje nad nim pieczę), jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez to zwierzę. Również wtedy, gdy zwierzę uciekło, zabłąkało się czy włóczyło po okolicy, czyli było bez nadzoru. 

Odpowiedzialności nie wyłącza zatem ucieczka psa czy fakt, że do ugryzienia doszło w chwili, gdy pies był pod opieką dziecka. Ustawodawca dopuszcza uchylenie się od skutków agresywnego zachowania psa jedynie w sytuacji, gdy winy za to zachowanie nie ponosi ani właściciel, ani osoba, za którą jest odpowiedzialny. Może to mieć miejsce wówczas, gdy właściciel czworonoga zostanie zaatakowany przez napastnika, a pies stanie w obronie swojego pana.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za pogryzienie przez psa

Kiedy nasz pupil zaatakuje drugiego człowieka lub jego mienie, osoba poszkodowana ma prawo żądać całkowitej lub częściowej naprawy zniszczeń powstałych w wyniku zachowania psa. Mówimy tu o dwóch rodzajach świadczeń – o odszkodowaniu i zadośćuczynieniu, o których więcej przeczytasz we wpisie Odszkodowanie czy zadośćuczynienie.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa ma zrekompensować szkody materialne będące skutkiem zdarzenia. Zadośćuczynienie natomiast dotyczy krzywdy niematerialnej, która powstała w wyniku ataku psa. To rekompensata za straty psychiczne, doznaną krzywdę, cierpienie, uszczerbek na zdrowiu czy wymuszone zmiany w życiu.

Pies gryzie rękę człowieka, za co przysługuje odszkodowanie za pogryzienie przez psa.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa to pieniądze, które powinna otrzymać osoba pokrzywdzona za wszelkie szkody materialne. Mówimy tu o rekompensacie finansowej, która pokryje:

  • koszty leczenia – wszystkie nakłady na leczenie i rehabilitację, w tym także zakup materiałów opatrunkowych, lekarstw i prywatnych wizyt lekarskich oraz koszt ewentualnych operacji plastycznych na skutek oszpecenia przez pogryzienie;
  • wydatki na dojazdy do placówek medycznych oraz na opiekę podczas rekonwalescencji; 
  • koszty zniszczonych rzeczy – porwanych ubrań, stłuczonych okularów, rozbitego telefonu czy innych przedmiotów, które uległy uszkodzeniu w wyniku ataku psa;
  • utratę dochodów za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim – czas leczenia i rekonwalescencji.

Poszkodowany ma 3 lata na złożenie wniosku o odszkodowanie za pogryzienie przez psa, licząc od dnia zdarzenia. Wyjątki, które wydłużają termin przedawnienia roszczeń, omawiamy w artykule Jaki jest czas na złożenie wniosku o odszkodowanie. 

W przypadku odszkodowania za pogryzienie przez psa warto pamiętać o zbieraniu odpowiedniej dokumentacji. Są to m.in. faktury za koszty leczenia, faktury za paliwo, zdjęcia zniszczonych ubrań i rzeczy oraz kopie dokumentacji medycznej i zwolnień lekarskich.

Jakie można otrzymać odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Nie ma żadnej reguły, która pozwala określić, jak wysokie ma być odszkodowanie przysługujące osobie zaatakowanej przez psa. Wszystko zależy od danego przypadku, doznanego uszczerbku na zdrowiu, poniesionych szkód oraz skutków ataku czworonoga. Jednak im cięższe obrażenia, tym wyższe odszkodowanie za pogryzienie przez psa, za którego odpowiedzialność ponosi jego właściciel. Kwoty, których może domagać się ofiara, sięgają dziesiątek tysięcy złotych.

Będąc właścicielem czworonoga, warto zatem zabezpieczyć się na wypadek zdarzeń z jego udziałem, wykupując ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Ochronę od pogryzienia innej osoby przez psa można otrzymać w ramach ubezpieczenia mieszkania i domu. Można również wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dedykowane właścicielom psów.

Mając OC w życiu prywatnym, właściciel czworonoga chroni się przed skutkiem nieprzewidywanych zachowań swojego psa, które mogą się zdarzyć, nawet kiedy pies jest świetnie wyszkolony i wychowany. Wtedy za wszystkie szkody w mieniu lub na osobie, które wyrządził osobom trzeci Twój pupil, odpowie ubezpieczyciel. To do niego poszkodowany będzie kierował swoje roszczenia.

A może to Ty jesteś ofiarą ugryzienia przez psa? Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu odszkodowania? Skontaktuj się z nami i powierz nam swoją sprawę. Zajmiemy się nią skutecznie i kompleksowo, a Ty skupisz się na leczeniu i powrocie do zdrowia.