NIELETNI SPRAWCA A MOŻLIWOŚĆ OCENY TERMINU PRZEDAWNIENIA ROSZCZEŃ W OPARCIU O TREŚĆ ART. 442¹ § 2 KC

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na młody wiek sprawcy, stwierdzając, że czyn nieletniego – z uwagi na jego wiek (sprawca w chwili zdarzenia nie miał ukończonych 17 lat) – nie był przestępstwem, tym samym – zdaniem ubezpieczyciela – roszczenia cywilnoprawne wynikające ze skutków przedmiotowego wypadku uległy przedawnieniu w terminie 3 lat liczonych w oparciu o treść art. 442¹ § 1 kodeksu cywilnego.

Zakładając, że wskazany przez ubezpieczyciela termin 3 lat przerwało – wobec ubezpieczyciela – zgłoszenie szkody i zaczął on biec na nowo z chwilą wydania pierwszej decyzji ubezpieczyciela, zgłoszenie dalszych roszczeń w roku 2014 r. można by uznać za bezcelowe. Kancelaria EVENTUS Dochodzenie Odszkodowań nie podzieliła poglądu ubezpieczyciela, uznając go za nietrafiony, nieuprawniony i zdecydowanie krzywdzący dla pani Lucyny.

Podjęto decyzję o dochodzeniu roszczeń cywilnoprawnych na drodze postępowania sądowego. Sąd nie uwzględnił zarzutu przedawnienia roszczeń, co skutkowało wydaniem wyroku i zasądzeniem od pozwanego ubezpieczyciela na rzecz pani Lucyny kwoty 60000zł wraz z odsetkami ustawowymi. W treści uzasadnienia sąd m.in. potwierdził, że roszczenie pani Lucyny może być skuteczne z uwagi na treść przepisu prawa art. 442¹ § 2 kodeksu cywilnego, która wydłuża termin przedawnienia roszczeń do lat 20, jednocześnie wskazał, że użyte przez ustawodawcę określenie „zbrodnia lub występek” należy rozumieć przedmiotowo, a nie podmiotowo co oznacza, że subiektywne przeszkody dotyczące sprawcy czynu (np. wiek lub stan psychiczny) nie mają znaczenia dla biegu terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych.

*dane osobowe Klienta zostały zmienione na użytek artykułu