Kto płaci odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego?

W przypadku wypadków drogowych i wypłaty odszkodowania kluczową rzeczą jest ustalenie sprawcy. Podstawą jest tutaj odpowiedzialność cywilna, zatem zgodnie z polskim prawem jeśli jesteś sprawcą wypadku, jesteś zobowiązany pokryć szkody wynikłe z tego incydentu. Ale co to oznacza w praktyce? Wyjaśniamy szczegóły dotyczące tego typu zdarzeń.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Polisa ta pokrywa szkody spowodowane innym uczestnikom ruchu drogowego przez ubezpieczonego. Praktycznie rzecz biorąc, jeśli doznałeś szkody w wyniku wypadku, którego sprawcą był inny kierowca, odszkodowanie powinno zostać wypłacone przez ubezpieczyciela tego kierowcy

Co jeśli sprawca nie posiada ubezpieczenia?

Mimo, że OC jest obowiązkowe, może się zdarzyć, że sprawca wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia. Czasami, w wyjątkowych okolicznościach nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy lub ten uciekł z miejsca zdarzenia. W takim przypadku, odszkodowanie może zostać wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To instytucja powołana do ochrony poszkodowanych w sytuacjach, gdy sprawca nie jest ubezpieczony lub jest nieznany. Należy jednak pamiętać, że proces dochodzenia roszczeń z UFG może być bardziej skomplikowany i czasochłonny.

wypadek drogowy, odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego

Sytuacja, gdy jesteś sprawcą

Jeżeli to Ty jesteś sprawcą wypadku, Twoje ubezpieczenie OC pokryje szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu. Co jednak ze szkodami w Twoim pojeździe? W takim przypadku, odszkodowanie może pokryć Twoje ubezpieczenie AC (Auto Casco), o ile takie posiadasz. To dodatkowe ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowe, ale pokrywa koszty naprawy Twojego auta, nawet jeśli to Ty byłeś sprawcą.

Rola ubezpieczeń dodatkowych

Dodatkowe ubezpieczenia, takie jak m.in. AC, Assistance, NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) mogą pokryć inne koszty związane z wypadkiem. Mogę one obejmować szkody własne, koszty naprawy lub wymiany szyb, koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku oraz koszty pomocy drogowej.

Profesjonalna pomoc przy dochodzeniu odszkodowania

Złożoność procesu dochodzenia odszkodowania po wypadku drogowym może być przytłaczająca. Tu z pomocą przychodzi profesjonalna kancelaria odszkodowawcza. Specjaliści od odszkodowań pomogą Ci zrozumieć proces, upewnią się, że wszystkie niezbędne dokumenty są prawidłowo wypełnione, a także pomogą w negocjacjach z ubezpieczycielem, by maksymalizować wysokość otrzymanego odszkodowania.

Kwestia, kto płaci odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego, zależy od wielu czynników. Są to między innymi: szczegóły wypadku, posiadane ubezpieczenia oraz obowiązujące przepisy prawa. Pamiętaj, że jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Nasza kancelaria odszkodowawcza jest gotowa przeprowadzić Cię przez cały proces, dbając o Twoje interesy i upewniając się, że otrzymasz odszkodowanie, które Ci się należy.

Jeśli uczestniczyłeś/łaś w wypadku drogowym i zależy Ci na uzyskaniu odszkodowania z tego tytułu, skontaktuj się z nami. Nasz kancelaria specjalizuje się w tego typu sprawach.