POŚLIZGNIĘCIE NA MOKREJ PODŁODZE
Pani Emilia uległa wypadkowi w grudniu 2012 r. Do wypadku doszło w budynku basenu. Poszkodowana poślizgnęła się na mokrej posadzce w holu prowadzącym do szatni. Przyczyną poślizgnięcia była kałuża wody, która powstała w związku z naniesieniem opadu atmosferycznego (śniegu) na teren obiektu przez osoby wchodzące do budynku. Skutkiem poślizgnięcia było poważne złamanie nogi.
Poszkodowana zwróciła się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania do kancelarii odszkodowawczej EVENTUS Dochodzenie Odszkodowań. Dostrzegając zaniedbania
w utrzymaniu czystości na terenie obiektu użyteczności publicznej, Kancelaria przyjęła sprawę do prowadzenia.
W trakcie kolejnych czynności zmierzających do uzyskania odszkodowania – zarówno na drodze przedsądowej jak i postępowania sądowego – okazało się, że ubezpieczenie chroniło odpowiedzialność cywilną podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody wyłącznie w przypadku wyrządzenia szkody w ramach rażącego niedbalstwa. Z uwagi na wskazaną okoliczność roszczenia były dalej dochodzone na drodze postępowania sądowego wobec gminy, której jednostka organizacyjna dopuściła się zaniedbań.
Sąd rozważając kwestię odpowiedzialności cywilnej, zbadał m.in. podstawę prawną, w oparciu o którą można dochodzić roszczeń cywilnoprawnych od wskazanego podmiotu. Jednostka organizacyjna gminy administrowała różnymi obiektami należącymi do gminy. Sąd stwierdził, że tylko niektóre z administrowanych obiektów działają w sposób przypominający przedsiębiorstwa wprawiane w ruch przy pomocy sił przyrody, a zatem odpowiedzialność cywilna kształtuje się w oparciu o ogólną zasadę winy (art. 415 kodeksu cywilnego), a nie zasadę ryzyka (art. 435 kodeksu cywilnego). Sąd dostrzegł zaniedbania po stronie pozwanego w braku odpowiednich
i powszechnie stosowanych działań, np. poprzez zastosowania większych wycieraczek lub wykładzin, których zadaniem byłoby chłonięcie nanoszonej z zewnątrz wilgoci, błota bądź śniegu, tym samym uniemożliwienie przedostawania się wody w dalsze części obiektu. Jednocześnie sąd nie zwolnił poszkodowanej z obowiązku zachowania uwagi i szczególnej ostrożności.
Ostatecznie sąd przyznał poszkodowanej kwotę zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w wysokości 14000zł wraz z ustawowymi odsetkami. Mecenas prowadzący sprawę spodziewa się apelacji pozwanej gminy.
*dane osobowe Klienta zostały zmienione na użytek artykułu